Mart 20, 2018

Acil Tercüme

Tüm dünya ülkelerinin birbirleriyle olan iletişimin artması ile diller arasında anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. İki farklı dillere sahip olan kişilerin anlaşmalarını sağlamakta olan tercümanlar sahip oldukları dilleri ana dilleri gibi kullanabilmekteler. Yapılan toplantı ve kongrelerde acil tercüme yapmakta olan profesyonel tercümanlar yeterli olabilmek adına her bir tercüme ile kendilerini yenilemekte ve geliştirmektedirler.

 

Tercüme bürolarına bağlı olarak çalışmakta olan tercümanların bir kısmı uluslararası hizmet sunmakta olan şirketlerin kadrolarına dâhil olarak hizmet vermektedirler. Farklı ülkelerde bulunan şirketlerle yapılacak olan iş sözleşmelerinin çevirilerini gerçekleştirmekte olan tercümanlar aynı zamanda o ülkelerde bulunan tercümanlarla düzenli olarak iletişim halinde olarak eksikliklerini tamamlamaktadırlar. Kimi zaman yurt dışına yapılan seyahatler sayesinde ülke halkıyla yapılmakta olan iletişimler sahip olduğumuz yabancı dil üzerine pratik yapmamızı sağlamaktadır. Bu pratikler sayesinde kelimelerin anlamlarını ve kullanım şekillerini orijinal haliyle öğrenme ve cümleleri kuralına göre kurma imkânına sahip olmaktayız.

 

Hukuki çeviri, web sitesi çevirisi, tıp terimleri çevirisi, konsolosluk evrakları, sözleşme evrakları, kitap, dergi, roman ve katalogların her birini eksiksiz ve hatasız olarak acil tercüme etmekte olan tercümanlar, uzun yıllar sahip oldukları yabancı dil üzerine uzun süre eğitimleri almaktalar. Diğer ülkelerde görev yapmakta olan tercümanlarla bilgi alışverişinde bulunan tercümanlar çevirileri yaparken yaşadıkları sorunları e-posta yolu ile tercümanlara göndermekteler. Gerekli düzenlemeleri yapmakta olan yabancı tercümanlarda aynı şekilde mail aracılığı ile evrakları göndermektedirler.

Yapılmakta olan çevirilerin tümü kaliteli olup gerekli olduğu durumlarda tercümeler istenilen süreler içerisinde tercüme edilmektedir. Gerekli süreler içerisinde yapılamamakta olan çeviriler yüzünden şahıs ya da şirketler yaşanmakta olan zaman kaybının yanı sıra maddi zararlara da uğraya bilmektedirler. Bu sorunlara sebebiyet vermemek adına tercih edilecek olan tercümanların deneyimleri ve sektördeki hizmet süreleri oldukça önemlidir.

Yapılması gereken acil tercümelerde kimi zaman yaşanmakta olan eksikliklerin giderilmesi ve hata oranlarının sıfıra indirilmesi adına profesyonel yardımlar alınması gerekmektedir. Artan tercüman sayıları ne yazık ki hata oranlarını da artırmaktadır. Tercihlerinde yanılmakta olan kişiler çevirileri amatörce iş yapmakta olan tercümanlara verdiklerinde yaşadıkları sorunlar karşısında araştırmalarını daha geniş çaplı yaparak aynı hataya bir daha düşmemekteler. Bu yüzden ülke içerisinde artık her alanda kullanılan ve büyük çaplı hizmet veren şirketlerin iş akışını sağlamakta olan her bir tercümanın sahip oldukları Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Arapça gibi birbirinden farklı yabancı dillere kendi dilleri kadar rahat kullanabilmektedirler.

MAT  Tercüme Bürosu olarak tüm dillerde ihtiyacınız olan acil tercüme işlerinizde 7/24 hizmetinizdeyiz.

× Whatsapp